کارگاه استخوان‌شناسی انسانی با همکاری موسسه باستان‌شناسی دانشگاه تهران

تاریخ انتشار: 1 خرداد 1401 تعداد بازدید: 256
به مناسبت هفته میراث فرهنگی که با روز جهانی موزه‌ها در 28 اردیبهشت هرسال آغاز می‌گردد...

کارگاه استخوان‌شناسی انسانی با همکاری موسسه باستان‌شناسی دانشگاه تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه، کارگاه استخوان شناسی انسانی به مناسبت هفته میراث فرهنگی در راستای عمل به وظایف آموزشی مجموعه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه به صورت مجازی برگزار شد.

عاطفه رشنوئی، مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه در تایید این خبر بیان کرد: «به مناسبت هفته میراث فرهنگی که با روز جهانی موزه‌ها در 28 اردیبهشت هرسال آغاز می‌گردد، امسال نیز پایگاه برنامه‌های متنوعی شامل کارگاه‌های آموزشی، نمایشگاه‌های مجازی و ویژه برنامه‌های کودک در نظر گرفته بود. کارگاه استخوان شناسی انسانی با همکاری موسسه باستان‌شناسی دانشگاه تهران یکی از این کارگاه‌ها بود که با پشتیبانی و حمایت دکتر ده پهلوان، مدیر موسسه انجام گرفت».

مهرنوش دباغ، مسئول امور پژوهشی پایگاه در ادامه این خبر افزود: « آموزش و توانمندسازی نیروهای متخصص یکی از وظایف پایگاه به عنوان یک سایت میراث جهانی است. از اینرو تلاش کرده‌ایم نقاط ضعف و مباحثی که کمتر در حوزه میراث فرهنگی مورد توجه قرار گرفته و کارشناسان و متخصصان نیازمند آموزش بیشتری در آن زمینه‌ها هستند، شناسایی کنیم و کارگاه‌های آموزشی برای مرتفع ساختن این مباحث برگزار کنیم».

وی با اشاره به اهمیت و نقش مطالعات استخوان‌شناسی در باستان‌شناسی عنوان کرد: « با توجه به اینکه یافته‌های استخوانی، یکی از فراوان‌ترین یافته‌ها در محوطه‌های باستانی است، و یا در موزه‌ها و ادارات میراث فرهنگی انبوهی از یافته‌های استخوانی نگهداری می‌شود، ضروری است کارشناسان و متخصصان حوزه میراث فرهنگی، آشنایی مقدماتی در مورد نحوه برخورد با این یافته ارزشمند و اهمیت آن در انواع پژوهش‌ها داشته باشند. کارگاه استخوان‌شناسی انسانی با چنین هدفی برگزار شد».

همچنین دباغ با تاکید بر تنوع اطلاعاتی بر اساس یافته‌های استخوان انسانی و لزوم شناخت مباحث این تخصص، افزود: « مدرس این کارگاه، خانم پگاه گودرزی، از دانش آموختگان باستان شناسی دانشگاه تهران است که سالها زیر نظر مجرب‌ترین اساتید دنیا، مطالعات تخصصی استخوان شناسی و زیست باستان شناسی را دنبال کرده است. در این کارگاه در مورد معرفی استخوان‌های انسانی، نحوه شناسایی و تشخیص، کاوش بقایای استخوانی انسانی در محوطه‌های باستانی، انواع گورها و بافت‌های باستان شناسی مرتبط، نحوه تعیین جنس و تخمین سن در هنگام مرگ، سطوح مختلف مطالعات انسان شناسی جسمانی و نحوه نگهداری و حفاظت از بقایای استخوانی به تفضیل صحبت شد»

رشنوئی در پایان ضمن امیدواری از برگزاری دوره‌های بیشتر، گفت: «براساس گفتگوهایی که با موسسه باستان‌شناسی دانشگاه تهران داشتیم، به زودی شاهد دوره‌های بیشتر و متنوع‌تری در مورد مسائل مختلف در حوزه میراث فرهنگی خواهیم بود».