تسهیلات به زنان روستاهای پیرامون میراث جهانی چغازنبیل برای توسعۀ صنایع دستی

تاریخ انتشار: 7 بهمن 1400 تعداد بازدید: 393

به گزارش روابط عمومی پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت‌تپه، به همت این پایگاه و تلاش ادارۀ فني و حرفه‌اي شهرستان شوش، زنان روستاهای پیرامون میراث جهانی چغازنبیل که موفق به کسب مدرک مهارت کپوبافی شده‌اند، می‌توانند تسهیلات بدون بهره و ضامن دریافت کنند.
عاطفه رشنوئی، مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت‌تپه، ضمن تأئید این خبر اعلام کرد:  «در سال گذشته، پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت‌تپه اقدام به برگزاری کارگاه‌های صنایع دستی از جمله کپوبافی در روستاهای اطراف میراث جهانی چغازنبیل نمود. این دوره‌ها به صورت رایگان و با هدف توانمندسازی جوامع محلی و کمک به توسعۀ پایدار منطقه برگزار گردید».
رشنوئی با بیان اینکه پایگاه صرفاً بر آموزش تکیه نکرده، اشاره کرد: «پایگاه از ابتدا تلاش نمود که علاوه بر آموزش، بتواند مسیر به فعلیت رساندن این صنعت را در میان زنان علاقه‌مند هموار سازد. از اینرو از همان ابتدای کارگاه‌ها، کارآموزان علاقه‌مند را به ادارۀ  فنی و حرفه‌ای شهرستان معرفی نمود تا بتوانند مدرک کپوبافی خود را دریافت کنند. همچنین این افراد در سامانۀ وزارت ثبت نام شدند تا بتوانند از تسهیلات آن نیز بهره ببرند. در حال حاضر مدرک این افراد مورد تأئید سازمان فنی و حرفه‌ای و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است».
وی ضمن اشاره به وظایف میراث جهانی نسبت به جوامع محلی پیرامون افزود: «طبق کنوانسیون میراث جهانی مصوب سال 1972 میلادی، محوطه‌های میراث جهانی موظفند گام‌های اساسی برای توانمندسازی جوامع پیرامون خود به ویژه زنان و جوانان بردارند. در نتیجه پایگاه برای اولین بار پس از گذشت بیست سال از تاسیس آن و با هدف پوشاندن جامۀ عمل به وظیفۀ خود نسبت به جامعه پیرامونی، دوره‌های صنایع دستی را برگزار کرد. در سه ماه گذشته این پایگاه با همکاری ادارۀ فنی و حرفه‌ای شهرستان شوش، کارآموزان را برای شرکت در آزمون مهارت معرفی نمود که در نهایت ۲۰ نفر از زنان آموزش دیده این روستاها موفق به دریافت گواهی مهارت فنی و حرفه‌ای و گواهی مهارت صنایع دستی شده‌اند».
فاطمه نوری، کارشناس آموزش صنایع دستی پایگاه با تأکید بر این نکته که هدف پایگاه کمک به معیشت و امید به زندگی در ساکنین شریف روستاهای اطراف چغازنبیل است، بیان کرد: «طبق هماهنگی‌های بعمل آمده در یکسال گذشته با صندوق توسعۀ تعاون و بنیاد برکت از سوی این پایگاه و تاسیس صندوق خرده محلی زنان در روستا  این صنعتگران می‌توانند با استفاده از گواهی‌های صادر شده از تسهیلات مناسب برای راه‌اندازی کارگاه تولید صنایع دستی شخصی استفاده کنند، متقاضیان تسهیلات روستایی به منظور برخورداری از این طرح‌ها می‌توانند با مراجعه به صندوق توسعۀ تعاون و بنياد بركت واقع در شهرستان شوش مراجعه و از این مزایا بهره‌مند شوند».
رشنوئی در پایان افزود: " ما امیدواریم بتوانیم برنامه‌های بیشتری در زمینۀ کمک به اقتصاد پایدار و کسب و کارهای خانگی در منطقۀ چغازنبیل برگزار کنیم. پایگاه در تلاش است تا با کمک مردم عزیز و خونگرم منطقه و شهرستان شوش، برنامه‌های بلند مدت و کوتاه‌مدتی که می‌تواند اقتصاد محلی و منطقه‌ای پاک را توسعه بخشد، یکی پس از دیگری اجرا و به نتیجه برساند».