در اولین دیدار پساکرونایی، شور و نشاط کودکان در موزۀ هفت‌تپه طنین انداز شد.

تاریخ انتشار: 29 آبان 1400 تعداد بازدید: 448

به گزارش روابط عمومی پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت‌تپه به مناسبت 20 نوامبر، روز جهانی کودک با همکاری انجمن کودک خلاق خوزی  برنامۀ ویژه‌ای برای آشنائی کودکان شوش با میراث فرهنگی در موزۀ هفت‌تپه برگزار شد.
عاطفه رشنوئی، مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت‎‌تپه ضمن تائید این خبر، عنوان کرد: ”مدتی است که موزۀ هفت‌تپه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، برای بازدید عموم پس از دورۀ تعطیلی ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا، بازگشایی شده است. روز جهانی کودک فرصتی فراهم ساخت تا علاوه بر برگزاری برنامه‌ای شاد برای کودکان، بازگشایی موزه با حضور کودکان دوباره به رونق خود بازگردد“.
وی در ادامه افزود: ” پس از تصویب بیانیۀ حقوق کودک در بیستم نوامبر سال 1954 میلادی و پس از آن تصویب کنوانسیون حقوق کودک در همین روز در سال 1989 میلادی در سازمان ملل متحد، این روز به عنوان روز جهانی کودک نامگذاری گردید. در این روز همه افراد جامعه اعم از بزرگسالان و حتی کودکان می‌توانند نقش مهمی در ایجاد ارتباط میان این روز و جامعه و کشور خود ایفا نمایند. روز جهانی کودک بهانه‌ایست که هر یک از ما به دفاع، ترویج و گرامیداشت حقوق کودکان پرداخته و موضوعات دنیا را به زبانی درخور آنان مبدل سازیم تا دنیای بهتری بسازیم“.
رشنوئی با اشاره به اهمیت روز جهانی کودک، بیان کرد: ” بازشناسی هویت فرهنگی و ملی یکی از مهم‌ترین رسالت‌های موزه‌ها در دنیای امروز است. از اینرو موزۀ هفت‌تپه با هدف معرفی این هویت، اقدام به برگزاری برنامه آموزشی به زبان کودکان در روز جهانی کودک نمود. در این برنامه تلاش شده است که محوطۀ میراث جهانی چغازنبیل، دلایل ساخت آن و بنای مهم زیگورات از خلال بازی، ساخت پازل، داستان زندگی پادشاهِ شهر معرفی شوند“.
رشنوئی با بیان اینکه کودکان و ورود به دنیای آنان، زبان خود را دارد، افزود: ”در اجرای این برنامه افتخار همکاری با انجمن کودک خلاق خوزی را داشتیم. انجمن کودک خلاق خوزی، تجارب مفیدی در نحوۀ ارتباط با کودکان داشته و همواره برنامه‌های شادی برای کودکان برگزار می‌کند. همکاری با این گروه برای ساختن یک روز شاد و هیجان‌انگیز برای کودکان، تجربۀ قابل توجهی برای موزۀ هفت‌تپه بود“.
وی در پایان افزود: در پایان این برنامه کودکان از موزۀ هفت‌تپه هدایایی به یادگار بردند. امیدواریم از این پس برنامه‌های بیشتری برای کودکان در موزۀ هفت‌تپه و سایت موزۀ چغازنبیل برگزار کنیم، تا علاوه بر آشنا ساختن کودکان با موزه، میراث فرهنگی و مصادیق آن، این محوطه را به محیطی خاطره‌انگیز و شاد برای کودکان مبدل سازیم“.