موزه هفت تپه برای سومین سال پیاپی، برگزیده موزه برتر سال شد.

تاریخ انتشار: 28 اردیبهشت 1400 تعداد بازدید: 679

موزه هفت تپه در سیزدهمین آئین موزه برتر ایران، در چهار شاخص به عنوان موزه برتر معرفی گردید.
به گزارش روابط عمومی پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت‌تپه، عاطفه رشنویی مدیر پایگاه گفت: آئین موزه¬ های برتر که هر ساله همزمان با هجدهم می( 18 اردیبهشت)، در روز جهانی موزه ها برگزار می شود، موزه های برگزیده را در شاخص های دوازده گانه انتخاب و معرفی می نماید. وی افزود، در این آئین که به ابتکار کمیته ملی موزه های ایران  برگزار می گردد، فعالیت های سالانه موزه های کشور در شاخص های تعریف شده مورد ارزیابی قرار می گیرد. رشنویی گفت: برگزاری این آئین در سال گذشته، با توجه به همه گیری ویروس کرونا، به سال 1400 موکول شد.
در روز سه شنبه 28 اردیبهشت 1400، کمیته ملی موزه های ایران پس از ارزیابی فعالیت های دوسالانه موزه های کشور، موزه های برتر را معرفی نمود.
در ادامه او افزود: سایت موزه چغازنبیل و موزه هفت تپه در رده موزه های دولتی کوچک در چهار شاخص «نگهداری و حفاظت»، «معرفی»، «آموزش» و «پژوهش» به عنوان موزه برتر برگزیده شد. روند تغییرات در موزه هفت تپه و سایت موزه چغازنبیل که از سال 1396 با اعمال تغییرات و استانداردهای فیزیکی آغاز شده بود، در دو سال اخیر ابعاد بسیارگسترده تری گرفت.
این مدیر میراث جهانی گفت: «نگهداری و حفاظت» اصولی از اشیا و یافته های معماری سایت موزه چغازنبیل و هفت تپه در سالهای ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ با خواناسازی و مرمت های مداوم ساختارها، افزایش امنیت، ثبت اشیا در فهرست آثار و سامانه های ملی و انتقال و جابه جایی اشیا همراه بوده است.
در شاخص «معرفی»، پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه در دو سال اخیر از هیچ درگاهی برای معرفی دقیق تر سایت موزه چغازنبیل و موزه هفت تپه دریغ ننموده ، راه اندازی وبگاه، بازدید مجازی، معرفی در صفحات مجازی صرفا بخشی از این فعالیت ها بوده است.
رشنوئی با اشاره به بند ۵ راهنمای اجرایی کنوانسیون میراث جهانی، توانمند سازی نقش آوران محلی را از مهترین وظایف میراث جهانی دانست و اظهار نمود: در همین راستا، این پایگاه«آموزش» به گروه های سنی و اجتماعی مختلف در محیط اجتماعی شهری و روستایی پیرامون سایت موزه چغازنبیل و موزه هفت تپه را با نگاهی ویژه به توسعه پایدار در منطقه در دستور کار خود قرار داده است.
همچنین این مقام مسئول گفت ؛ در شاخص «پژوهش» ،چاپ سالنامه پایگاه با رویکرد ظرفیت سنجی پژوهشی، آغاز بکار بخشی با عنوان جستارها در وبگاه پایگاه، اولین گام ها در راه رسیدن به استانداردهای جهانی بوده است.
رشنویی در رابطه با شاخص فعالیت مجازی نیز گفت: موزه هفت تپه در بخش فعالیت های مجازی نیز مورد توجه و تقدیر هیئت داوران قرار گرفت.
در پایان وی افزود: امید است که با تکیه بر تجارب و دانش متخصصین، موزه هفت تپه و سایت موزه چغازنبیل بتوانند به استانداردهای بین اللملی نزدیک تر شوند.