راه اندازی کارگاه تولید خشت خام مرمتی در محوطه میراث جهانی چغازنبیل

تاریخ انتشار: 6 آبان 1399 تعداد بازدید: 806

عاطفه رشنوئی، مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه از راه اندازی کارگاه تولید خشت خام در این محوطه میراث جهانی خبر داد.
به گزارش روابط عمومی پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و موزه هفت تپه، در راستای عملیات حفاظت مستمر از ساختارهای میراث جهانی چغازنبیل، کارگاه تولید خشت راه اندازی گردید.
رشنوئی در اعلام این خبر افزود: خود بسندگی و تکیه بر مصالح بوم آورد یکی از پنج اصل معماری ایرانی است. خشت از جمله مصالح بومی و متناسب با اقلیم خوزستان و با میزان دسترسی بسیار بالا، عنصر اصلی سازنده مجموعه بناهای شهر تاریخی ال اونتاش است. امروزه برای حفاظت مستمر از بقایای معماری این شهر، خشت¬های مرمتی تولید می¬شوند. این خشت¬ها براساس نتایج سال¬ها مطالعات آزمایشگاهی در پایگاه میراث جهانی برای شناخت مواد اولیه، منابع و نحوه تولید، تهیه شده¬اند. در روند مطالعات آزمایشگاهی به اصل بوم آورد و نزدیکی به بنا توجه شده است.
رشنوئی همچنین اظهار داشت این خشت¬های مرمتی عموماً در خواناسازی ساختارها و ترمیم حفره¬های که در اثر آب شستگی¬ها به وجود می-آیند، استفاده می¬شوند. در سال جاری با توجه به ضرورت حفاظت مستمر، عملیات خشت زنی بر پایه مطالعات علمی آغاز شده است. در روند اجرای این طرح از ظرفیت نیروهای بومی ساکنان روستاهای مجاور محوطه میراث جهانی چغازنبیل بهره جسته شده است، این اقدام بیشتر با هدف آموزش نیروی انسانی ماهر و علاقمند صورت گرفته است.
رشنوئی ضمن اظهار امیدواری تداوم برنامه¬های مستمر حفاظتی، در پایان افزود که در این عملیات بالغ بر 10000 خشت مرمتی تولید می¬شود و بنا به ضرورت¬ها و نیازهای مرمتی ساختارهای مختلف، در سال جاری مورد استفاده قرار خواهد گرفت.