راه اندازی سامانه بازدید مجازی محوطه میراث جهانی چغازنبیل

تاریخ انتشار: 5 مهر 1399 تعداد بازدید: 912

به گزارش روابط عمومی پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه، عاطفه رشنوئی، مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه از راه اندازی سامانه بازدید مجازی محوطه میراث جهانی چغازنبیل خبر داد.
رشنوئی گفت: امروزه میراث دیجیتال، انقلابی در پژوهش، شناسایی، حفاظت و مهمتر از همه معرفی میراث فرهنگی به مخاطبان ایجاد کرده است. بازدید مجازی یکی از این روش ها برای ساخت رابطه جدید میان متولیان میراث فرهنگی و بازدیدکنندگان بوده و با خلق ارتباط مفهومی سبب پویایی و تاثیرگذاری بیشتر در مخاطب می شود.  از این رو  مخاطبين با برخورداري از امكانات جدید و محتواهایی با شکل نو، موفق به درك و تفسير بهتر مفاهيم مرتبط شده و دست به تجربه هاي جديد مي زنند.
رشنوئی در ادامه افزود: سامانه بازدید مجازی محوطه میراث جهانی چغازنبیل، با تامین اعتبار و سفارش کار به شرکت میراث آرکا از اردیبهشت سال جاری آغاز شد و در نهایت با استفاده از ابزارهای دیجیتالی تمامی فضاهای شهر باستانی ال اونتاش به صورت پانوراما با دسترسی آسان و رایگان در وبگاه پایگاه به نشان www.tchoghazanbil.com در دسترس همگان قرار گرفت. علاوه بر این باستان شناسان و پژوهشگران با این سامانه می توانند در آینده بدون حضور در سایت، تمام نقاط محوطه را با جزئیات دقیق و سه بعدی مشاهده نمایند و تحلیل های خود را با کمک این تصاویر به خوبی انجام دهند.
رشنوئی در پایان اظهار داشت از مهمترین ویژگی های این روش، می توان کیفیت بالا و مشاهده دقیق را برشمرد که به همین علت بازدیدکننده می تواند جزییات فضاها را  مشاهده نماید و با استفاده حرکت چرخشی 360 درجۀ آن، به خوبی با ویژگی های محوطه  آشنا شود. همچنین در بازدید مجازی بازدیدکنندگان می توانند فضاهایی را مشاهده کنند که حتی در بازدید حضوری اجازه ورود نداشته و یا دسترسی به آنها دشوار بوده، مانند پلکان های زیگورات، سازه آبی یا محله شاهی که با این سامانه می توانند به صورت مجازی از این فضاها دیدن کنند. (بازدید مجازی)