مستند نگاری و عکاسی اشیای مخزن موزه هفت‌تپه

تاریخ انتشار: 23 شهرریور 1399 تعداد بازدید: 1050
مرحله نخست با عکاسی از اثر مهرهای کاوش های دکتر نگهبان آغاز شد

 

مرحله نخست مستندنگاری و عکاسی اشيای مخزن موزه هفت‌تپه، با عکاسی از اثر مهرهای کاوش های دکتر نگهبان آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه، اولین مرحله از عکاسی از اشیای مخزن موزه هفت‌تپه به اتمام رسید.

عاطفه رشنوئی، مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه با اعلام این خبر، افزود: مخزن موزه هفت تپه، گنجینه ای از یافته‌های دوره ایلام از دو محوطه چغازنبیل و هفت‌تپه است که هیچ گاه امکان نمایش همه این اشیاء به علاقمندان و پژوهشگران وجود نخواهد داشت، از همین رو پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و موزه هفت‌تپه بر آن شد که عکاسی از اشیای مخزن را در رسته‌های مختلف به صورت جامع و هماهنگ آغاز نماید، تا در آینده‌ای نه چندان دور، امکان چاپ و معرفی هر یک از این رسته‌ها به عموم مردم فراهم شود.

رشنوئی در ادامه بیان کرد: در اولین مرحله، اثر مهرهای به دست آمده از کاوش‌های هفت‌تپه به سرپرستی دکتر نگهبان در دستور کار قرار گرفت. این اثر مهرها شامل بخش‌هایی از کتیبه‌های مهر شده، بستهای (پلمب) گلی درها و قفل های خمره‌های ذخیره غذایی است. نقش این مهرها معمولا پادشاه ایلامی را نشان میدهد که در حال نیایش، یا تقدیم نذورات به خدای ایلامی است.

سارا فریدونی، مجری طرح فوق، به روابط عمومی پایگاه گفت: امروزه تهیه کاتالوگ‌های تخصصی به منظور معرفی انواع اشیاء و آثار موزه‌ها، از جمله روش‌های موزه‌های جهان برای آشنایی مردم با مجموعه اشیای مختلف است. درک عمیق و بهتر اشیاء به دست آمده از کاوش‌ها، در نمایش کامل آنهاست که محدودیت‌های فیزیکی موزه‌ها در سرتاسر جهان مانع از این نوع نمایش می‌شود. علاوه بر نمایش و معرفی، عکاسی دقیق از اشیای مخزن در پژوهش و مطالعات باستان شناسی، حفاظت و مرمت کاربرد دارد.

فریدونی افزود: با توجه به اهمیت اثر مهرهای هفت‌تپه، در مرحله اول این اشیاء برای عکاسی جامع و یکپارچه انتخاب شدند. ابعاد کوچک این اثر مهرها، ظرافت نقوش به ویژه جزئیات در آرایش، لباس‌ها، نقوش پرکننده و نوشته‌های به خط میخی تکنیک‌های ویژه‌ای برای عکاسی و نورپردازی میطلبد.

رشنوئی در پایان با اظهار امیدواری برای ادامه چنین پروژه‌هایی برای سایر مجموعه اشیاء موجود، گفت: عکاسی جامع و یکپارچه از اشیای مخزن با هدف شناسایی، پژوهش، بایگانی، حفاظت و معرفی از اهداف مهم پایگاه است. منظور از عکاسی جامع و یکپارچه، عکاسی با یک متد، تکنیک، زمینه، نورپردازی و کیفیت خاص و یکسان از تمام مجموعه است. از اشیای موجود در موزه و مخزن، بنا به نیازهای مختلف پژوهشی عکس‌هایی با  تکنیکها، زمینه‌ها و فناوریهای مختلف در گذشته تهیه شده بود، همین تفاوت در کیفیت تصاویر، امکان مطالعه و معرفی دقیق را ممکن نمی‌ساخت. امیدواریم پروژه‌هایی از این دست در آینده و برای اشیاء دیگر مخزن شامل الواح، آجر نوشته‌ها، اشیای فلزی، پیکرکهای انسانی و حیوانی، ظروف سفالی و... کلید بخورد.